Bulharská RIVIERA

Bulharské pobřeží se skutečně dá nazvat RIVIEROU. Zkuste ho poznat a dáte mi zapravdu. Já mám Bulharsko rád, ale poznal jsem Bulharsko (nejen pobřeží) a mám ho ještě radši. Jak napsal bulharský básník Penjo Penev „Poznej svou vlast, abys ji začal milovat“. Nabízí se filosofická otázka, kolik z Vás, z nás poznal Čechy?… Bulharská riviera je skvělá! Vybral jsem nejzajímavější místa Bulharské riviery, která jsem řadil ne abecedně, ale podle toho, kde leží – od severu k jihu. Kliknutím na příslušné místo v abecedním seznamu se dostanete na místo, které hledáte. Zpět na seznam se dostanete kliknutím na tlačítko „zpět“. Nabízím Vám ucelený přehled, který jsem se snažil přizpůsobit nejširší veřejnosti, především ale pro turisty, cestovatele a klienty cestovních kanceláří. Poznejte Bulharsko na papíru a pak se rozhodněte,  zda pocestujete individuálně nebo s „cestovkou“. Rozhodnete li se pro „cestovku“, mohu vřele doporučit Cestovní kancelář INVIA, nejvýznamnější touroperator na Bulharsko na českém trhu, kde Vám s mimořádnou ochotou poradí, i když si třeba zájezd u nich nekoupíte.

Abecední seznam Bulharské riviery ( bulharské pobřeží)

 • Albena / Acheloj Achtopol / Alepu / Arapja  / Arkutino  /
 • Balčik / Balčik / Burgas / Byala /
 • Carevo /
 • Čajka / Černomorec /
 • Durankulak  / Djuni /
 • Elenite /
 • Irakli /
 • Kiten / Krajmorie / Kranevo / Kemp Kavaci / Kemp Gorska Feja / Kemp Acheloj / Kavarna / Kemp Gradina/ Kaliakra / Kemp Škorpilovci /
 • Lozenec  /
 • MMC Primorsko / Mys Kaliakra / Mys Maslen nos /
 • Nesebar /
 • Obzor /
 • Primorsko / Pomorie /
 • Ravda / Rezovo / Riviera / Ropotamo rezervace / Ropotamo – řeka / Rusalka /
 • Stamopolu / Sveti Elias / Sveti Konstantýn a Helena / Sveti Vlas / Saint Elias / Sarafovo / Slunečné pobřeží / Sozopol / Sinemorec
 • Šabla / Škorpilovci /
 • Sveta Anastasija – ostrov / Ostrovy – Bulharsko / Sveti Ivan – ostrov / Sveti Kirik – ostrov / Sveti Petar – ostrov / Sveti Toma – ostrov / ,
 • Varna / Varvara /
 • Zlatnata rybka- kemp / Zlaté písky /

DURANKULAK – Bulharsko

Vesnice Durankulak je nejsevernější bulharské osídlení, leží 18 km severně od Šably a 6 km od hranic s Rumunskem.

Na jihovýchod se nachází Durankulašského jezera. Je to jeden z mála zachovalých vzácných ekosystémů  i v mezinárodním měřítku. Vyskytuje se zde mnoho vzácných a ohrožených živočišných a rostlinných druhů. Nachází se na migrační cestě Via Pontia a zajišťuje hnízdění a přezimování řady stěhovavých ptáků. Jezero je odděleno od moře úzkým písečným pásem a v jeho západní části leží dva ostrovy. Na západním břehu jezera byla  odkryta vzácná archeologická naleziště. Při archeologických průzkumech mohyly Velký ostrov byl objeven unikátní prehistorický objekt, který svědčí o lidské přítomnosti z doby pozdní doby kamenné (druhá polovina 6. st. před n. l.). V druhé polovině 9. st. n. l. na Velkém ostrově vzniká bulharské osídlení. Uvedený objekt je největším archeologickým objektem v celé této části Bulharska, která se jmenuje Dobrudža.

MYS KALIAKRA – Bulharsko

Mys Kaliakra leží 12 km jihovýchodně od Kavarny. Strmý 70 m skalnatý mys zasahuje 2 km do moře. Na mysu je maják a pod ním je množství podvodních skal a jeskyní. Název Kaliakra znamená „dobrý, hezký, přívětivý pro mořeplavce mys“. Jsou zachovány stopy po opevnění a osadě po dřívějších obyvatelích – Thrákové, Římané, Byzantinci, Bulhaři. Pevnost Kaliakra měla důležitý význam a byla strategickým centrem Dobrudžanského knížectví. Středověká pevnost Kaliakra a náležící aquatorium u vesnice Balgarevo jsou prohlášeny za archeologickou rezervaci. Národní archeologickou rezervaci je  i přímořská terasa Jajla. Nezapomenutelné místo skloubení přírody s antikou. Zde uvidíte jeskynní osadu tvořenou více než 100 jeskyněmi z 5. tisíciletí př. n. l. Z této doby jsou zachována obětní místa, vinárny, čtyři nekropole. Zachovala se i částečně zrestaurovaná pevnost z 5.-6. st. n. l. Ve středověku byly jeskyně používány jako klášterní komplex. Na stěnách jsou vidět prabulharské znaky  tzv. runy, kříže a kamenné ikony.

KAVARNA – Bulharsko

Město Kavarna je přímořské letovisko, leží 18 km severně od Balčiku a 60 km od Varny. Přístav a pláž jsou vzdálené 3 km jižně od města. Jako většina přímořských měst má  i Kavarna bohatou historii. Počátky osídlení jsou zaznamenány už v 5. st. před n. l., kdy na místě staré thracké osady, na mysu Čirakman,  byla založena řecká kolonie Bizone. I dneska jsou vidět stopy tohoto antického města, které bylo významným obchodním  a zemědělským centrem.  Tragick bylo zasaženo zemětřesením v 1. st. před n. l. Velká část osady byla zatopena . Římané město obnovili pod stejným názvem.Z množství map a písemnosti je patrno, že město bylo velice dobře známo benátským a janovským mořeplavcům, kteří obchodovali s bulharskými pobřežními městy.

Památky a muzea 
Dobrudža a moře – malé mořské muzeum, v restaurovaných starých tureckých lázních Hamama. Velmi zajímavá expozice pro milovníky antiky. Za zmínku stoji unikátní polymetalický svítek – domonetární prostředek obchodu.
Městské muzeum – přímo u restaurovaných starých tureckých lázní Hamama. Vypovídá o tisícileté  historii města.
Etnografické muzeum – ve starém krásném domě z konce 19. století. 
Kostely
: Kostel Sv. Gjorgi z roku 1836 a kostel Uspenie na Sv. Bogorodica z roku 1860.

ŠABLA – Bulharsko

Šabla leží nedaleko Kavarny, 83 km severovýchodně od Varny a 24 km od hranic s Rumunskem.Město je rozvíjející se letoviskem s čistou pláži a teplými minerálními prameny. Šabla je známá i jako první ropné naleziště v Bulharsku. Mys Šabla je nejvýchodnějším geografickým bodem Bulharska. Nachází se zde nejstarší mořský maják na Balkánském polostrově. Pro milovníky potápění je zajímavé podmořské okolí Šably, kde je k vidění množství potopených lodí, včetně ponorky z druhé světové války. V okolí Šably jsou dvě chráněné oblasti: Šablensko jezero Liman, u samého břehu moře, jedná seo kouzelné místo pro turisty a milovníky rybolovu. Šablenská Tuzla je nedaleko jezera. Je to jezero-laguna jehož dno je bohaté na sirovodíkové bahno, které se používá k léčebným procedurám. Letovisko nabízí výborné podmínky pro selskou, eko, léčebnou, kulturní, rybolovnou a loveckou turistiku

RUSALKA – Bulharsko

Rusalka leží cca 60 km od Varny a 40 km severně od letoviska Albena. Resort nabízí perfektní kombinaci krásné přírody a originální bulharské architektury. Toto moderní lázeňské středisko bylo vybudované Francouzi v roce 1968 na kamenitém pobřeží zálivu, ve věhlasném Zálivu ptáků (Zaliv na procite), v blízkosti mysu Kaliakra, u obce Sv. Mikuláš, 14 km východně od Kavarny. V Rusalce je množství léčivých pramenů. V starých římských lázních se lze vykoupat ve 38 stupňů C teplé léčivé minerální vodě. Bizarní jeskyně a malé schované plážičky s křišťálově čistou vodou, kde si hrají rodiny delfínů, je kouzelné místo bulharského pobřeží. Bezpočet archeologických památek, nejstarší jsou až 8000 let staré, tvoří z Rusalky neopakovatelnou přírodní rezervaci. Antické  i středověké pevnosti, skalní hrobky, jeskyně, obětní místa. To vše láká vědce a znalce  z celého světa. Aquatorium Rusalky nabízí široké možnosti pro milovníky podvodních sportů. Jedinečný zážitek pro potápěče je dotek s pestrým vodním světem zasazeným do specifického  skalního reliéfu. Velkou atrakcí jsou potopené lodě a podvodní jeskyně.  Poté co francouzi Rualku opustili, byla Rusalka předána zpět bulharskému státu a následně privatizována. Vlastníkem a provozovatelem dneska je AKB Forest. Je to sice velice krásný, ale osamocený kout, kde lišky dávají dobrou noc.

Ubytování: hotel a zděné chatky
Doprava z letiště: letecky Praha – Varna – Praha, taxíkem cca 90 min, vlastní doprava je možná do všech nabízených kapacit.
Čeština na místě: chybí, lze se domluvit anglicky, německy, rusky
Sport a zábava: masáže, tenisové kurty, pronájem jízdních i vodních kol, vodní lyžování, windsurfing, plážový volejbal, zábavní a folklórní podniky, restaurace, bar, diskotéka, lázeňské a relaxační služby.
Pláž: smíšená, vodní sporty

Ostatní služby: v závislosti na kategorii hotelu za poplatek nebo zdarma sejfy, ledničky, televize, praní prádla, žehličky.
Doporučení: křišťálově čistá voda – málo aktivit, lázeňské a relaxační procedury, klidné prostředí.

BALČIK – Bulharsko

Příjemné, lázeňské, romantické městečko, které již římský básník Ovidius velmi obdivoval a nazval ho Bílým městem, podle bílých vápencových skal, jež jej obklopují. Krásná botanická zahrada a Palác rumunské královny Marie s krásnými zahradami jsou výletním místem mnoha turistů nejenom z Balčiku. Třetí největší přístav bulharského černomořského pobřeží. Rozvíjející se turistický ruch nabízí a láká k procházce pro po krásné pobřežní promenádě s mnoha restauracemi, kavárnami a obchůdky. Městečko je vzdáleno 40 km od Varny a od známého letoviska Albena 10 km. Rybářský a jachtařský přístav, tržiště a mnoho obchůdků, kaváren a restaurací zpříjemňuje turistům velmi příznivými cenami pobyt. Menší pláže, místy s kameny, jsou vybaveny lehátky a slunečníky za poplatek. Kyvadlová doprava umožňuje návštěvníkům pravidelný odvoz na pláže Albeny, denní autobusové spojení s Albenou, Varnou, Dobričem, Zlatými Písky. Lodní spojení s Varnou a Burgasem – dlouhodobě oblíbené a vyhledávané.

Ubytování: hotely a penziony
Doprava: letecky Praha – Varna – Praha, transfer 60 min, Praha – Burgas – Praha, transfer 2 hod 30 min, vlastní dopravou
Čeština na místě: Delegát cestovní kanceláře INVIA dochází na určené schůzky, 24 hodin je dostupný telefonicky
Fakultativní výlety: Nesebr, mys Kaliakra, Varna – delfinárium, Kamenné hory, Dobruč – piknik – varieté, piknik – národní, Aladža – manastir, Istanbul – rozšířená nabídka a platba na místě u delegáta.
Sport a zábava: plážové a vodní sporty, rybolov na lodi, pronájem vodních i jízdních kol, pěší turistika, stylové restaurace, diskotéka.
Muzea a památky: Palác královny Marie s botanickou zahradou (původní pojmenování „Tiché hnízdo“) – vlastní palác postaven v orientálním slohu vč. minaretu přímo nad mořem. Městské historické muzeum – exponáty thrácko-římské, z období Druhého bulharského státu a z první třetiny 20. století. Národopisné muzeum – architektura a zařízení bulharského venkova, ukázky životního stylu různých období. Revival komplex – stará národní škola a kostel sv. Nikolaje s nádhernou sbírkou ikon. Výborná akustika v chrámu sv. Nikolaje přispívá k úspěchu koncertů duchovní a komorní hudby zde pořádaných.
Pláž: menší písčité pláže, slunečníky a lehátka za poplatek. Možnost dojíždět na pláže blízkého letoviska Albena – kyvadlovou dopravou nebo na objednávku mikrobusem.
Ostatní služby: poliklinika, lékárny, nákupní trhy, směnárny, půjčovny kol, automobilů, rybářský a jachtařský přístav. Doporučujeme všem, kteří vyhledávají klid, pohodu a zároveň rádi poznávají místní zvyky a způsob života.

Vybrané hotely v Balčiku

KRANEVO – Bulharsko

Městečko se nachází na břehu Černého moře, v severní části bulharského pobřeží, 10 km od letoviska Zlaté Písky, 5 km od letoviska Albena a 30 km od hlavního města severního Bulharska Varny. V Kranevu donedávna využívali turisté pouze ubytovací kapacity soukromých domů a mnoho bulharských firem zde vlastnilo svoje rekreační zařízení. Turistická vybavenost se pomalu rozvíjí a staví se zde hezké penziony a hotýlky. Městečko nabízí různé občerstvení, příjemné restaurace a obchůdky. Procházkou po hezké pláži lze dojít až do známého střediska Albena.

Ubytování: hotely, penziony, vily.

Doprava: letecky Praha-Varna-Praha – transfer 50 min, Praha-Burgas-Praha – transfer 2 hod 30 min.
Čeština na místě: Česky mluvící delegát cestovní kanceláře INVIA: dochází na pravidelné schůzky.
Fakultativní výlety: lze zakoupit z nabídky Albeny u delegáta.
Sport a zábava: vodní sporty, restaurace, diskotéka, možnost využití široké nabídky sportovních a zábavných středisek na blízké Albeně. Pláž: písčitá s pozvolným vstupem do moře, lehátka a slunečníky za poplatek.

Vybrané vhodné hotely, penziony a vily

ALBENA- Bulharsko

Nejvíce navštěvované místo u Černého moře v Bulharsku, dlouhodobě oblíbené našimi stálými klienty, vítěz ankety hodnocení o nejpopulárnější letovisko na bulharském černomořském pobřeží. Albena je jedno z nejmladších rekreačních center. Hledáte-li o dovolené aktivní odpočinek, zábavu a relaxaci, zdejší sportovní, lázeňská a kulturní zařízení Vám budou jistě plně vyhovovat. Jsou plně a špičkově vybavena (jachting, vodní skútry, 22 bazénů, osm tenisových kurtů, bowling, deltaplány, jezdecký areál, lázeňské a relaxační centrum v hotelu Dobrudža, zábavní park pro děti….). Průměrná teplota vody v moři se pohybuje okolo 25° C, co více ještě potřebujete? Albena je dnes moderním rekreačním a lázeňským střediskem uprostřed přírody, kde je kladen všeobecný důraz především na životní prostředí. Letovisko Albena bylo postaveno v bezprostřední blízkosti přírodní rezervace Baltata v mimořádně krásném prostředí a nabízí návštěvníkům upravené pláže, průzračné moře a čisté ovzduší. Albena – nejlepší lázeňské středisko na černomořském pobřeží pro prožití dovolené, relaxace a celkového ozdravení těla i duše. Být zdravý a spokojený – to je opravdu umění. Albena nabízí možnost odpoutat se od každodenní reality, starostí i stresu a navrátit se do optimální životní formy a duševní pohody. Součástí balneo nabídek je i specializovaný program kosmetických služeb – vše pod vedením zkušených odborníků.

Ubytování: hotely** až hotely****, zděné chatky**, dřevěné chatky**, apartmány

Doprava z letiště: letecky Praha – Varna – Praha, transfer 60 min, Praha – Burgas – Praha, transfer cca 2 hod 50 min; vlastní doprava je možná do všech nabízených kapacit.

Čeština na místě: po celou dobu v místě pobytu je česky mluvicí delegát cestovní kanceláře INVIA, který Vám rád pomůže se všemi dotazy.

Fakultativní výlety: široká nabídka – autobusy, loděmi, nákup doporučujeme na místě u delegáta CA INVIA.

Sport a zábava: minigolf, bowling, masáže, tenisové kurty, paragliding, pronájem jízdních i vodních kol, vodní lyžování, windsurfing, plážový volejbal, tobogány, zábavní a folklórní podniky, playboy klub, kasino, stylové restaurace, bary, diskotéky, lázeňské a relaxační služby. Pláž: krásná písečná pláž pozvolna se svažující do moře – vhodné pro děti; půjčování lehátek a slunečníků za poplatek, velké množství vodních sportů, možnosti občerstvení v plážových restauracích, kavárnách a stáncích

Ostatní služby: v závislosti na kategorii hotelu za poplatek nebo zdarma sejfy, ledničky, televize, praní prádla, hlídání dětí, žehličky. CK INVIA nabízí možnost zajistit pro rodiny s dětmi do 6ti let palandy na pokojích, tzn. 2+2, vždy však po předchozí dohodě s CK INVIA a v dostatečném časovém předstihu. Ve všech kapacitách se lze po domluvě ubytovat s Vašimi pejsky. Poliklinika, pošta, internetová kavárna, Rent a Car, taxi, lékárny, nákupní centra, turistické vláčky, kosmetické a kadeřnické salóny, autobusové nádraží, lázeňské služby.Velmi oblíbené letovisko všemi bez rozdílu věku – pro rodiny s dětmi, studenty, páry, seniory, široké sluncem zalité pláže, křišťálově čistá voda – mnoho aktivit, lázeňské a relaxační procedury, ale i klidné prostředí – záleží pouze na Vašem přání a výběru ubytování a služeb.

Výběr vhodných hotelů na Albeně

Výběr z balneologických programů na letovisku Albena

 • Krása – 5 dnů První den: vapozon, čištění obličeje, maska. Druhý den: vapozon, masáž obličeje. Třetí den: vapozon, čištění obličeje, maska. Čtvrtý den: vapozon, masáž obličeje. Pátý den: vapozon, masáž obličeje. Bulharská kosmetika    (120 EUR), Francouzská kosmetika (160 EUR)
 • Hydratace suché pokožky – 2 dny  První den: peeling, maska. Druhý den: vapozon, masáž, maska, hloubkové čištění pleti s vitamíny. Bulharská kosmetika (32 EUR), Francouzská (kosmetika 46 EUR)
 • Hydratace a revitalizace – 2 dny První den: peeling, maska. Druhý den: vapozon, masáž, maska, hloubkové čištění pleti s vitamíny. Bulharská kosmetika (32 EUR), Francouzská (kosmetika 46 EUR)
 • Problematická pokožka – 2 dny První den: peeling, maska. Druhý den: vapozon, masáž, maska, hloubkové čištění pleti s vitamíny. Bulharská kosmetika (32 EUR), Francouzská (kosmetika 46 EUR)
 • Proti stárnutí pokožky – 3 dny První den: ruční čištění obličeje, maska. Druhý den: vapozon, masáž, maska. Třetí den: peeling, maska. Bulharská kosmetika (32 EUR), Francouzská (kosmetika 46 EUR)WELLNESS A RELAXACE
 • Relax – 2, 3 dny Program je vhodný pro zdravé lidi, hledající plnou relaxaci a odpočinek. Program obsahuje: lékařskou konzultaci (1), perličkovou koupel (1), klasickou masáž (1), kosmetickou masáž obličeje, krku a dekoltu, nebo masku, solárium nebo saunu (1), hydrojet (1), částečnou aplikaci bahna, fitness (1/ 2), bazén (2/ 3). Celkem 9/11 procedur. 2 dny – 100 EUR, 3 dny – 130 EUR
 • Unavené nohy – 10 dní Program obsahuje: lékařskou prohlídku (1), studené kaštanové zábaly (10), aplikace bahna na nohy (5), léčebnou gymnastiku (5), parní lázeň (5), lymfodrenáž (5). Celkem 30 procedur – 160 EUR
 • Wellness – 6 dní Program na úplnou rekonvalescenci a tonizaci organismu. Energie nashromážděná v důsledku různých procedur zlepšuje celkový stav organismu a kondici. Program obsahuje: vířivku (3), zábaly (2), terapii ve spánku (2), celkovou aromamasáž (1), relaxační gymnastiku (5), Celkem 13 procedur – 153 EUR
 • Antistress – 5 dní Stres způsobuje napětí ve svalech, působí negativně na nervovou soustavu člověka, způsobuje fyzický a psychický diskomfort organismu – bolesti břicha, výkyvy tělesné váhy, nervozitu, problémy se spaním. Antistresový program regeneruje psychicko-fyzickou rovnováhu. Program obsahuje: lékařskou konzultaci (1), částečnou klasickou masáž (3), hydrojet (1), perličkovou koupel s vonnými esencemi z jehličí (3), terapii ve spánku (1), bylinkový čaj (5). Celkem 13 procedur – 140 EUR
 • Aromaterapie – 5 dní Přizpůsobeno pro lidi hledající alternativní způsob odstranění nervového napětí, únavy. Esenciální oleje z pšeničných klíčků, hroznů a mandlí, používané při masážích a koupelích, zlepšují krevní oběh a napomáhají vylučování nashromážděných toxických látek v organismu. Program obsahuje: lékařskou kozultaci (1), celkovou aromamasáž (2), aroma vanu (3), hydrojet (3), ozónovou terapii (2), bylinkový čaj (5). Celkem 15 procedur – 177 EUR
 • Harmonie pro dva – 4 dny Úplná relaxace, fyzická a psychická rekonvalescence pro Vás a Vašeho partnera. Program obsahuje: částečnou aromamasáž (2 na osobu), perličkovou koupel (2 na osobu), saunu (1 na osobu), parní lázeň (1 na osobu), celkovou aromamasáž (1 na osobu), čištění obličeje a masku s bulharskými přípravky pro partnerku (1), fitness pro partnera (1), stolní tenis pro oba (1). Celkem 8 programů (na osobu) – 190 EUR
 • Klasická thalasoterapie – 5 dní Program je určen pro osoby s dermatologickými problémy a s problémy pohybového ústrojí za použití mořských produktů (mořské soli a dalších různých solí ), efekt je viditelný a dlouhodobý. Program obsahuje: lékařská prohlídka(1), vana s mořskými produkty (2), částečná aplikace bahna (3), elektroforéza (5), částečná masáž thalaso produkty (3), inhalace mořské vody (5), thalaso maska obličeje. Celkem 19 procedur – 175 EURLÉČEBNÉ PROGRAMY
 • Artrorevmatický – 10/15 dní Svým léčebným efektem program snižuje bolesti kloubů, zlepšuje a stabilizuje pohybové funkce, zvyšuje vitalitu organizmu. Program obsahuje: lékařskou prohlídku (2/3), 3 procedury denně v návazností na individuální stav člověka; výběr z následujících: vana s minerální nebo mořskou vodou (5/8), částečná léčebná masáž (5/8), elektroterapie, částečná aplikace bahna /parafinu (5/8), ultrazvuk, čaj (10/15).Celkem 30/45 procedur – 220 EUR
 • Anticelulitidní program – 10 dní Program pro efektivní a úplné odstranění celulitidy, redukce tělesné váhy a zlepšení estetického vzhledu těla. Program obsahuje: lékařskou prohlídku, 4 procedury denně z následujících: celutron nebo bodyform (10), podvodní masáž (5), skupinovou léčebnou gymnastiku (5), aplikaci thalosoproduktů (4), vibrační masáž (6), čaj s anticelulitnim účinkem (10). Celkem 40 procedur – 280 EUR
 • Gerovital – 10 dní Program zaměřený na zpomalení procesu stárnutí v organismu. Doporučuje se pro ženy před a po menopauze. Program obsahuje: lékařskou prohlídku /počáteční a kontrolní /, testy na alergické reakce, svalové injekce, tablety na jednoroční domácí léčení podle schematu, antisklerotický /jaterní/ bylinkový čaj. – 210 EUR
 • Relaxace zad – 10 dní Program obsahuje: lékařská prohlídka (2), částečná aplikace bahna (5), ruční masáž částečná (5), elektroléčba nebo ultrazvuk (10), vířivka (5), skupinová gymnastika (10) – 220 EURV případě zájmu Vám delegát na místě podá podrobné informace.

Volný čas na Albeně

Bulharská fiesta Albena vás zve na krásně strávený večer v restauraci – varieté

CO VEČER OBSAHUJE:

 • salátový bar typu švédský stůl
 • bílé a červené víno, rakiji, pivo – v neomezeném množství
 • jeden nealkoholický nápoj
 • hlavní jídlo
 • folklorní a varietní program.
 • dopravu do restaurace Bulharská Fiesta a zpět k hotelu.
 • CENA při nákupu před odletem 350,- Kč. Možnost nákupu i na místě prostřednictvím delegáta za 20 EUR.

DĚTI A SENIOŘI Mají v Albeně zelenou

 • … děti do 12ti let využívající 1 přistýlku a jsou-li doprovázeny dvěma dospělými mají pobyt na ALBENĚ ve všech kapacitách a ve všech termínech ZDARMA. Současně čerpají všechny služby, které si dospělý zakoupil navíc (např. večeře) také ZDARMA. Zdánlivě dražší hotely tak při nákupu s dětmi vycházejí cenově pro rodiny velmi výhodně.
 • … osoby starší 50 let mohou využít výjimečně vypsaných zájezdů tzv. „Seniorský program“, kde jsou ubytováni ve tříhvězdičkových hotelech s polopenzí, která je velmi kvalitní a bufetovou formou, dále mohou využít vyhřívaného bazénu v hotelu Dobrudža zdarma, okružní prohlídku Albenou a na konec i folklórní večer je hezkým dárkem od CK INVIA.
 • V případě, že senior chce být ubytován na pokoji sám, nedoplácí příplatek za neobsazené lůžko a to v případě, že složí zálohu do jednoho měsíce před odletem.
 • Doprovází-li seniora osoba v neseniorském věku využívá stejných cen jako senior.
 • Cestuje-li se seniorem dítě do 12ti let má pobyt opět ZDARMA.
 • Výrazné slevy dostává i na jednotlivé výlety, které si může zakoupit na místě.
 • Výlet do Nesebru s obědem 26 EUR
 • Výlet do Varny s průvodcem + oběd 23 EUR
 • Výlet do Balčiku a na Kaliakru 27 EUR

KEMP GORSKÁ FEJA – Bulharsko

Kemp Gorská Feja leží přímo v jihozápadní části Albeny v Národní rezervaci Baltata. Je vzdálen 500 m od pláže a nabízí všechny přednosti komplexu Albena. Disponuje zděními a dřevěnými chatkami. Je tam restaurace, stánky, obchůdky. Má dva vstupy a recepce je uprostřed kempu.

ZLATÉ PÍSKY – Bulharsko

Zlaté Písky jsou ideálním místem pro pobyt v každém věku – pro jednotlivce, páry, rodiny s dětmi, důchodce či skupiny turistů – každý zde něco nalezne pro sebe. Středisko je vzdálené od Varny 17 km. Hotelový výběr je velmi bohatý a rozmanitý. Zde můžete vychutnávat hodiny garantovaného sluníčka od května až do října, mimořádně chutná národní jídla a nápoje za zvuku lidové hudby a tance, zábavná představení různého druhu a nezapomenutelné lidové zvyky (ohňový tanec bosýma nohama na žhavých uhlíkách). Zlaté Písky se nacházejí na území překrásného národního parku Zlatni Pjasaci. Respekt k životnímu prostředí zde cítíte na každém kroku. Jsou zde dokonce k dispozici taxíky poháněné sluneční energií a minivláček; možná i Vy přispějete k ochraně životního prostředí nájmem rikši nebo půjčením kola. Jsou zde četné bazény, tenisové kurty, trasy pro jezdecký sport, cyklistické stezky, bowling, zařízení pro stolní tenis, volejbal, basketbal a spousta zábavy a her pro děti. Dále jsou zde kina, otevřené divadelní scény, kasina, ale i dětské jesle, aby si rodiče také někdy mohli odpočinout. Zlaté Písky jsou štědře vybaveny lázeňskými středisky, zdravotními zařízeními i fitness centry.

Ubytování:

hotely všech kategorií.

Doprava:

letecky Praha – Varna – Praha, transfer 60 min, Praha – Burgas – Praha, transfer cca 2 hod 30 min; vlastní doprava je možná do všech nabízených kapacit.

Čeština na místě:

delegát CK INVIA dochází na schůzky.

Fakultativní výlety:

široká nabídka, nákup možný na místě u delegáta.

Sport a zábava:

minigolf, bowling, masáže, tenisové kurty, paragliding, pronájem jízdních i vodních kol, vodní lyžování, windsurfing, plážový volejbal, tobogány, zábavní a folklorní podniky, stylové restaurace, bary, diskotéky. Pláž: krásná písečná pláž pozvolna se svažující do moře – vhodné pro děti, půjčování lehátek a slunečníků je za poplatek, velké množství vodních sportů, možnosti občerstvení v plážových restauracích, kavárnách a stáncích.

Ostatní služby:

v hotelech za poplatek – sejfy, bezplatně – žehličky, ve všech kapacitách se lze ubytovat, po předchozí dohodě v CK INVIA, s Vašimi zvířátky. Poliklinika, pošta, Rent a Car, taxi, lékárny, nákupní centra, vláčky, kosmetické a kadeřnické salóny. Bazény na Zlatých Pískách jsou volně přístupné.

Doporučení:

velmi oblíbené letovisko pro všechny věkové kategorie. Na vyžádání Vám zajistíme kromě katalogové nabídky i další hotely všech kategorií podle Vašich specifikací.

Upozornění:

Pozor na děti – vstup do moře je místy velmi prudký. Další upozornění: Zlaté písky jsou postaveny v prudkém svahu. Cesta dolu na pláž je příjemná, zpět však je to horší. Hotely a ubytování ve svahu je nevhodné pro rodiny s dětmi, vozíčkáře a invalidy a lidi starší nebo s vadami pohybového aparátu.

Čajka lázeňské středisko

Lázeňské středisko Čajka se nachází jižně od Zlatých písků

RIVIERA – Bulharsko

Riviera Holiday Club leží v přírodním parku se staletími stromy na břehu moře s krásnou pláži. Bývalé středisko letního odpočinku prominentů Živkovové garnitury. Riviera je vzdalená 17 km severozápadně od Varny, 27 km od letiště Varna a hraničí se Zlatými písky. Nabízí 493 pokojů s 1000 lůžky v pěti hotelích různých kategorií. Riviera Holiday Club je perfektní místo pro odpočinek a rodinnou dovolenou v klidu a komfortu. Riviera Holiday Club je renomovaný centrum pro business turismus. Je výborná kombinace středomořského klimatu, moderních lázní a podmínek pro vodní sporty.

Hotely:

Název „Imperial“ Hotel *****

je symbolem komfortu a garance kvality.

Riviera Beach Hotel *****

je nový moderní hotel, otevřen je od června roku 2002, je unikátně umístěn uprostřed krásného parku, přímo na pláži. Hotel nabízí 586 lůžek.

Oasis Hotel ****

je elegantní, intimní a romantický hotel, přímo na pláži ihned vedle hotelu Imperiál.

NYMPHA Hotel ***

je přímo na pláži. Má k dispozici 5 jednolůžkových, 45 dvoulůžkových pokojů, 3 jedno koupelnové a 1 dvou koupelnové apartmány.

SAINT ELIAS – Bulharsko

Saint Elias (bývalá Družba) se nachází pouhých 10 km od Varny – kulturního, obchodního a dopravního centra celé oblasti. Mnoho Bulharů zná toto letovisko spíše pod jménem Družba (Přátelství), jak bylo nazýváno v období socialismu. Od roku 1999, kdy do letoviska putovaly značné investice, bylo přejmenováno na Saint Elias. Letovisku Saint Elias kromě nádherné pláže nechybí ani restaurace, kasino a několik nočních klubů. Letovisko Saint Elias je navíc krásně umístěno v srdci přírodního parku se vzácnými druhy rostlin, díky čemuž splní vysněnou dovolenou snad každému návštěvníkovi.

SVATÝ KONSTANTIN A HELENA

Rekreační středisko a lázně je vzdáleno cca 10 km severně od Varny. Původní osada Svatý Konstantin je nazvaná podle někdejšího kostelíka, zasvěceného patronům obce svatému Konstantinu a svaté Heleně.
Letovisko bylo vybudováno v přírodním parku, s pestrou květenou a letitými stromy, které dávají v horkých měsících příjemný stín a možnost odpočinkových procházek. Nachází se zde řada udržovaných pláží, které jsou odděleny romantickými skalnatými zátokami.
Nejznámější atrakcí letoviska je přírodní sirný pramen, jehož 46°C teplá voda vtéká přímo do bazénu pod širým nebem. Dále jsou zde léčebny s balneologickým programem, zaměřeným na léčbu pohybového
ústrojí a kožních nemocí.

Ubytování:

hotely ** až ****

Doprava: ¨

z letiště: letecky Praha – Varna – Praha, transfer 40 min, Praha – Burgas – Praha, transfer cca 2 hod 50 min; vlastní doprava je možná do všech nabízených kapacit.Čeština na místě:

po celou dobu k dispozici je česky mluvicí delegát cestovní kanceláře INVIA, který Vám rád pomůže se všemi dotazy.

Fakultativní výlety:

minigolf, bowling, masáže, tenisové kurty, paragliding, pronájem jízdních i vodních kol, vodní lyžování, windsurfing, plážový volejbal, tobogány, zábavní a folklórní podniky, playboy klub, kasino, stylové restaurace, bary, diskotéky, lázeňské a relaxační služby.

Pláž:

krásná písečná pláž pozvolna se svažující do moře – vhodné pro děti; půjčování lehátek a slunečníků za poplatek, velké množství vodních sportů, možnosti občerstvení v plážových restauracích, kavárnách a stáncích

Ostatní služby:

v závislosti na kategorii hotelu za poplatek nebo zdarma sejfy, ledničky, televize, praní prádla, hlídání dětí, žehličky. Ve všech kapacitách se lze po domluvě ubytovat s Vašimi pejsky. Poliklinika, pošta, internetová kavárna, Rent a Car, taxi, lékárny, nákupní centra, turistické vláčky, kosmetické a kadeřnické salóny, autobusové nádraží, lázeňské služby. Velmi oblíbené letovisko všemi bez rozdílu věku – pro rodiny s dětmi, studenty, páry, seniory, široké sluncem zalité pláže, křišťálově čistá voda – mnoho aktivit, lázeňské a relaxační procedury, ale i klidné prostředí – záleží pouze na Vašem přání a výběru ubytování a služeb.

Upozornění:

Pozor na děti – vstup do moře je místy velmi prudký.

VARNA – Bulharsko

Varna je třetí největší město Bulharska. Rozkládá se na pobřeží Černého moře, ve  vzdálenosti  asi 17 km od Zlatých Písků. Nachází se zde velký přístav a mezinárodní letiště. Varna je poměrně veliké a rušné město, tudíž pobyt v jeho okolí doporučujeme zejména klientům, kteří mají rádi kulturní a společenský život, to znamená  i živý denní a noční život. Ve Varně můžete navštívit proslulé delfinárium, oceánarium a další atrakce, které jistě zpříjemní vaši dovolenou v Bulharsku.

Historie města

Varna jako lidské sídlo se datuje již z 6. století př. n. l., kdy zde založili přístav Řekové a pojmenovali ho Odessos. Pro pozdější obyvatele města, Římany, daný přístav představoval nejdůležitější bod přístupu k moři.
V 6. století n. l. město podlehlo krutým nájezdům Avarů, ale nově příchozí Slované město obnovili a podle staroslovanského slova „vran“, což znamenalo v jejich řeči „černá“, pojmenovali město Varna. Varna je typické rušné městské letovisko, které nabízí celou řadu možností, jak si skvěle užít dovolenou. Pláže v okolí letoviska Varna jsou písčité a dlouhé s pozvolným vstupem do moře, což je ideální pro malé děti či méně zkušené plavce. Na plážích si můžete vyzkoušet i řadu vodních a plážových sportů a za poplatek si pronajmout lehátko se slunečníkem. Varna je též  ideální výchozí bod pro poznávání krás černomořského pobřeží. V centru města je velice rušný život a nachází se zde nespočetné množství různých restaurací, obchodů, barů a jiných podniků, které Vám zaručeně zpestří pobyt.

Památky a zajímavosti Varny

V centru můžete navštívit významnou pamětihodnost, kterou je bezesporu monumentální chrám Nanebevzetí  panny Marie z 19. století, spojující nádhernou  byzantskou výzdobu vnitřních prostor,  vyřezávaný dřevěný ikonostas a malovaná okna. Ve Varně je několik životem tepajících bulvárů, které se rozbíhají z náměstí Nezávislosti (Nezavisimost). Na jednom z nich, pojmenovaném  Maria Luiza,  najdete nejvýznamnější msštské muzeum,  Archeologické muzeum s opravdu proslulým Neolitickým zlatým pokladem.  Zde jsou soustředěny památky na slavnou minulost tohoto přístavního města. Můžete zde obdivovat vykopávky z doby bronzové, šperky z doby helénské (z doby, kdy se město ještě jmenovalo Odessos a žili zde Řekové), římské pohřební sochy nebo sbírku středověkých zbraní. Navštívit můžete též Etnografické muzeum, které se pyšní vytříbenými šperky, originálním mobiliářem arukodělnámi výrobky.S bulharským uměním se dokonale seznámíte v Umělecké galerii a kdo má rád delší a obsáhlejší historii,  doporučuji navštívit  Muzeum obrození. Právě tady najdete dokumenty z bojů s Osmanskou říší. Nejvíce nadchne Námořní muzeum v přímořském parku, kde se můžete dozvědět, jak se vyvíjela bulharská lodní doprava. A právě zde se setkáme s českou fantazií a zahradnickým a parkovým uměním. Zelenou oázu totiž vybudoval právě český architekt Anton Novák podle parků Belvederu. Najdete tu jedinečnou sbírku námořních památek včetně uniforem nebo modelů lodí. Součástí muzea je i akvárium a delfinárium, která představují velké množství vodních živočichů žijících ve vodách Černého moře. Ve Varně najdete i pozůstatky římských termálních lázní, stojících na základech starořeckého města Odessos. Varna je městem kultury. V hlavní sezóně – tzv. Varnské léto ( červen až srpen) je zde spousta skvělých koncertů, operních a baletních představení, festivaly a dokonce i večerní párty na pláži. Poblíž Varny leží velmi zajímavý přírodní úkaz Kamenný les, přírodní rezervace.

ŠKORPILOVCI – Bulharsko

Škorpilovi je letovisko ležící 35 km jižně od Varny. Výjimečně klidné a přívětivé místo pro odpočinek, disponující širokou pláží, minerálními prameny, jehličnatými a dobovými lesy. V blízkosti je přírodní rezervace Longoza. Ze severu a jihu je rezervace ohraničena dvěma rukávy řeky Škorpilovská, která ústí do Černého moře. Zde se leží mys Černý mys (Karaborun), který se týčí do výšky 80 m a je nejsevernější bod pohoří Balkán – Stará planina, tam kde se Balkán dotýká moře. Letovisko nabízí hotely, penziony, bungalovy a zotavovny. Přijedete sem odbočením vlevo z hlavní  silnice z Varny na první křižovatce u obce Staro Orjahovo. Cestou míjíme dva opuštěné a zarostlé autokempy Izgrev a Horizont. Ubytovat se lze ve vesnici či přímo u pláže, kde byl zrekonstruován hotýlek Džordaš, na který navazují standardně vyhlížející chatky (dvoulůžkový pokoj 30 BGL, třílůžkový 45 BGL, apartmán 60 BGL, chatka se 4 lůžky 32 BGL, chatka (6 lůžek- 40 BGL)  – údaje z roku 2007.

KEMP ŠKORPILOVCI – Bulharsko

Pod letoviskem Škorpilovi je autokemp. Působí slušně a čistě. Pláž vzdálená asi 150 m  bývá obsazená jen málo. Je celkem čistá a na obou vzdálených koncích je ohraničená skalami. Dno moře se svažuje pozvolně a je písčité. Je zde asi 100 m dlouhé molo vybíhající do moře, které jakoby dělí pláž na severní (delší asi 3-4 km) a jižní 1-2 km. Zhruba po 500 metrech cesty směrem na sever po  pláži se vinou kolmé cestičky v písku směrem k prudším svahům porostlým hustým listnatým lesem, který se táhne v pásu po pobřeží. Uvnitř svahovitého lesa je soubor starších chatek, ale stále ještě užívaných (pozůstatek kempu Horizont). Místo to není vůbec špatné a k moři a na pláž není daleko.

BJALA

Bjala se nachází 50 km jižně od letiště Varna a 70 km severně od letiště Burgas. Je to malé kouzelné místo na Bulharském pobřeží Černého moře. Je to centrum pěstování vinné révy a výroby vína s dlouholetou tradici. Dneska je Byala turistické centrum se širokými plážemi a velkým počtem penzionů a lázeňských domů. Je zde též malý přístav pro malé lodě a jachty. Město se pyšní etnografickým komplexem s tradiční Bulharskou expozicí. O Byale se zmiňují mořeplavci již v 14. století. Na konci města jsou zachovalé zbytky pevnosti z 8. – 10. st. n. l. Návštěvníkům jsou zde k dispozici tři pláže se světlým pískem, zalesněným svahem a unikátními bílými skalami. Jedinečný přírodní útvar Bílé skály jsou čtvrtým světovým nálezem,  kde se nacházejí stopy po velké katastrofě na Zemi v předhistorickém období, která byla příčinou vyhynutí dinosaurů.

OBZOR – Bulharsko

Téměř uprostřed pobřeží Černého moře v Bulharsku leží přímořské městečko Obzor. V blízkosti se nachází pohoří Stará Planina. Původně, v době řeckého osídlení, se osada jmenovala Navlohos. Později Heliopolis (město slunce) a v římských dobách dostalo jméno Tempium Jovis (Jupiterův chrám). V období středověku byla postavena tvrz Kozjak, která byla pozdější zničená tureckými vojsky. Současný název Obzor (bulharsky též Obzor) byl městu dán v roce 1935. Na kopcích najdeme zbytky římských opevnění, zříceniny hradu Kozjak a rozvaliny Jupiterova chrámu. Poloha tohoto sympatického městečka je důvodem jeho obliby. Je vzdáleno 60 km od Varny a 60 km od Burgasu. To, co je ovšem na Obzoru nejkrásnější, je jeho 7 km dlouhá pláž. Obliba tohoto městečka u našich turistů rychle stoupá. Kromě již zmiňovaných plusů – kombinace hor, moře a krásné pláže – je to také malé centrum města s mnoha kavárnami, restauracemi a obchůdky. Cenová dostupnost je oceňována ze strany mnoha vracejících se spokojených turistů. Městečko se samozřejmě stále rozvíjí a vylepšuje svoje služby. Pláže jsou vybaveny slunečníky, lehátky a sportovními atrakcemi. Obzor, příznačný název, pro toto neustále se rozvíjející městečko. Doporučuji ho navštívit pro jeho velmi romantickou pláž. Tu nejlepší rybářskou restauraci, kterou jsem měla možnost navštívit a jejíž poloha je na místě odkud měsíc vplouvá po hladině a otevírá všem náruč celého nočního Obzoru. Navíc je to cenově dostupná dovolená pro všechny.

Ubytování: Doprava:

letecky Praha – Varna – Praha, Praha – Burgas – Praha, transfer trvá cca 90 min, kombinovanou nebo vlastní dopravou je možno do všech nabízených kapacit.

Čeština na místě:

delegát cestovní kanceláře INVIA je po celou dobu pobytu přítomen v kanceláři partnerské CK Rainbow.

Fakultativní výlety:

delegát nabízí výlety s možností nákupu na místě.

Sport, zábava:

zastoupeny jsou všechny známé vodní a plážové atrakce, tobogán, stylové restaurace a pro mladé velmi populární diskotéka.

Pláž:

písečná s pozvolným vstupem do moře.

Ložní a koupelnové prádlo:

ve všech kapacitách. V penzionech koupelnové prádlo v omezeném počtu – výměna 1x za pobyt. Úklid obden. Doporučujeme si vzít ručníky, jelikož je dáván pouze jeden na osobu. V hotelích – samozřejmost.

Doporučení:

Vhodné pro všechny věkové kategorie, skupinky, rodiny, seniory, páry.

Vybrané hotely a penziony v Obzoru:

IRAKLI Bulharsko

Irakli („Heracles“) Toto kouzelné místo na bulharském pobřeží,  které nese název Irakli se nachází 4 km od vesničky Banja a cca 6 km od Obzoru. Toto místo je jedno z mála divokých a panenských  míst, které zůstaly takřka nedotčených na bulharském pobřeží. Prvními osídlenci byli antické Řekové, kteří zde postavili malou osadu. Dneska se o Irakli vedou ze strany ekologů neskutečné boje proti vlčím apetitům tzv. novodobých businessmanů.

Svatý Vlas – Bulharsko

Svatý Vlas se nachází na úpatí pohoří Stará Planina, 40 km od Burgasu, 10 km od Nesebru a 5 km od Slunečného Pobřeží. Je jedním z nejstarších obydlených míst v okolí historického Nesebaru.

Vzniklo ve druhém století našeho letopočtu jako Thracké sídlo pod jménem Larisa a ve 14. století dostává jméno Svatý Vlas.

Tato původně malá vesnička, dnes již moderní letovisko, má unikátní klima, které působí léčivě na dýchací ústrojí,proto je zde postaveno sanatorium na léčení plicních chorob.

Dnes je ve Sv. Vlasu vybudován přístav pro jachty a v nabídce jsou moderní 4* hotely i soukromé penziony. V celém letovisku najdete kompletní dovolenkovou infrastrukturu – stylové restaurace, kavárny, vinárny, diskotéky, noční kluby ..

 

ELENITE – Bulharsko

Původně neosídlená lokalita v překrásném zálivu na úpatí pohoří Stará planina, asi 12 km severně od Slunečného Pobřeží. V 80. letech 20. století zde vyrostl do svahu stejnojmenný hotelový klub, využívající krásnou 500 m dlouhou písečnou pláž. Je odtud dobré autobusové spojení se Slunečným pobřežím a Nesebarem, lze využít i loď odplouvající přímo z areálu.

Ubytování:

hotel klubového typu ****, bungalovy ****

Stravování:

samoobslužný systém s nabídkou teplé a studené kuchyně nebo kombinované formy, doporučujeme zajistit si stravování při nákupu zájezdu.

Doprava:

letecky Praha – Burgas – Praha, transfer cca 60 min.

Čeština na místě:

delegát cestovní kanceláře INVIA je po celou dobu pobytu přítomen v kanceláři partnerské CK Gamatour v Nesebaru, dochází na pravidelné schůzky.

Fakultativní výlety:

nákup možný na místě.

Sport a zábava:

tenisové kurty, paraglaiding, pronájem jízdních i vodních kol, vodní lyžování, windsurfing, plážový volejbal, tobogány, zábavný a folklorní podnik, restaurace, bary, diskotéka.

Pláž:

úzká, písečná s pozvolným vstupem do moře – vhodná pro všechny věkové kategorie, velké množství vodních sportů, možnost občerstvení v plážových restauracích, kavárnách a stáncích.

Ostatní služby:

za poplatek – sejfy, praní prádla, bezplatně – žehličky. Rent a Car, taxi, nákupní centrum, kosmetické a kadeřnické salony.

Vybrané hotely na Elenite

Hotelový klub Elenite Bungalovy ****,Hotelový klub Elenite Hotel Royal Park ****.

Doporučení:

Letovisko vhodné pro všechny věkové kategorie, rodiny s dětmi, páry, seniory. Celé středisko je v rovině, ubytovací kapacity jsou ve svahu.

SLUNEČNÉ POBŘEŽÍ – Bulharsko

Je oblíbené a velkým počtem turistů navštěvované přímořské letovisko, těšící se velkému zájmu pro své lákavé pláže s jemným pískem. Tento turistický ráj se rozprostírá 40 km od Burgasu. Pro děti bezpečné, pozvolna se svažující pláže dosahují délky 8 km a šířky 200 m. Na čistých plážích, zpestřených pohádkovými dunami, naleznete množství skluzavek, houpaček a bazénů. To vše je zde připraveno pro Vás a Vaše děti. Všem se pak nabízejí potřebné služby k příjemně strávenému odpočinku, jako např. lehátka a ochranné štíty slunečníků na pláži. V celém letovisku pak dále naleznete služby obchodních středisek, polikliniky, pošty, kiosků, restaurací, zábavní folklorní podniky, varieté, kasin, dětských atrakcí, hřišť, kurtů, aquapark a půjčoven sportovních potřeb. Milovníci a obdivovatelé vodních sportů budou jistě spokojeni s neomezeným výběrem vodních skútrů, šlapacích kol, vodních lyží. K večernímu posezení zvou stylová zařízení a velké množství útulných restaurací. Návštěvníky okolních krás jistě zaujme prohlídka starobylého městečka Nesebar, vzdáleného 5 km od Slunečního Pobřeží. Autobusová linka Vás dopraví jak do nového Nesebaru na pevnině, tak k historické části městečka na visutém poloostrově. Dojít lze i pěšky, na kole nebo případně dopravit loďkou. Konečnou tečkou může být výlet po letovisku bryčkou nebo minivláčkem. Snadno se můžete dostat pravidelnými spoji i do Burgasu. Ať zde hledáte odpočinek a uvolnění, sportovní vyžití či noční život – každý nalezne to své! Výběr je opravdu bohatý.

Ubytování:

hotely všech kategorií.

Stravování:

samoobslužný systém s nabídkou teplé a studené kuchyně nebo kombinované formy, doporučujeme zajistit si stravování při nákupu zájezdu.

Doprava:

letecky Praha – Burgas – Praha, transfer cca 40 min.

Čeština na místě:

delegát cestovní kanceláře INVIA je po celou dobu pobytu přítomen v kanceláři partnerské CK Gamatour na Neseberu, dochází na pravidelné schůzky.

Možnost speciálních slev:

pro seniory od 55ti let, děti v doprovodu  dopslěých pobyt ZDARMA.

Fakultativní výlety:

široká nabídka – autobusy, loděmi, do Istanbulu, nákup možný na místě u delegáta.

Sport a zábava:

minigolf, bowling, tenisové kurty, paraglaiding, pronájem jízdních i vodních kol, vodní lyžování, windsurfing, plážový volejbal, tobogány, aquapark, zábavný a folklorní podniky, kasino, stylové restaurace, bary, diskotéky.

Pláž:

široká, písečná s pozvolným vstupem do moře – vhodná pro všechny věkové kategorie, půjčování lehátek a slunečníků na pláži za poplatek, velké množství vodních sportů, možnost občerstvení v plážových restauracích, kavárnách a stáncích.

Ostatní služby:

v některých hotelech za poplatek – sejfy, ledničky, praní prádla, bezplatně – žehličky. Poliklinika, lékárny, pošta, Rent a Car, taxi, nákupní centra, kosmetické a kadeřnické salony, minivláčky, bryčky. Po dohodě s cestovní kanceláří se lze ubytovat s Vašimi zvířátky.

Doporučení:

Velmi oblíbené letovisko vhodné pro všechny věkové kategorie, rodiny s dětmi, páry, seniory, studenty, skupinky, organizace. Celé středisko je v příjemné rovině, ubytovací kapacity i pláž jsou přístupné i zdravotně handicapovaným klientům.

Vybrané hotely na Slunečném pobřeží

NESEBAR – Bulharsko

Se Slunečním Pobřežím je neodmyslitelně spjato město Nesebar, rozkládající se podél mořské šíje. Pro svoji historickou jedinečnost a zachovalost je Nesebar vyhlášen památkovou rezervací pod ochranou UNESCO. Dlážděné, pečlivě udržované uličky, starověké kostely a roubené domky z 19. století dodávají tomuto městečku nebývalé kouzlo. Můžete se dlouhé hodiny toulat jeho uličkami, obdivovat širokou nabídku místních řemeslnických výrobků a seznamovat se s bohatou minulostí. Naleznete zde malé obchůdky, tržiště, restaurace, malebné hospůdky, přístav. 2 km od starého centra podél písečné pláže na pevnině se nachází nová čtvrť. Široká nabídka restaurací, kiosků s občerstvením, obchůdků. Blízkost Slunečního Pobřeží nabízí možnost využití kompletní nabídky sportu, zábavy a ostatních služeb v tomto středisku.

Ubytování:

penziony a hotely.

Doprava:

letecky Praha – Burgas – Praha, transfer cca 50 min.

Čeština na místě:

delegát cestovní kanceláře INVIA je po celou dobu pobytu přítomen v kanceláři partnerské CK Gamatours.

Fakultativní výlety:

široká nabídka – obdržíte od delegáta, nákup možný na místě.

Sport a zábava:

paraglaiding, pronájem vodních i jízdních kol, vodní lyžování, windsurfing, stylové restaurace, bary, diskotéky nebo možnost využití široké nabídky Slunečného Pobřeží.

Pláž:

písečná, s pozvolným vstupem do moře, půjčování lehátek a slunečníků na pláži za poplatek, možnost občerstvení v plážových restauracích.

Ostatní služby:

poliklinika, lékárna, pošta, banka, nákupní střediska, Rent a Car, taxi.  Privátní ubytování vám zajistí domovskou pohodu a pohodlí. Vhodné pro páry, rodiny s dětmi, studenty, skupinky.

Vybrané vzorové penziony a hotely

RAVDA – Bulharsko

Ravda je přímořská vesnice ležící cca 3 km jižně od nového Nesebaru (dneska již jsou vlastně spojené) a 35 km severně od Burgasu. Centrum Ravdy je docela příjemné, s klasickými bulharskými rodinnými domky a s kostelem. Dost se tu buduje a teprve se bude stavět a budovat.

Ubytování:

Hotely jsou rozptýlené po pobřeží i po hůře dostupných místech mezi neobdělávanými poli. Ty v první linii jsou OK, ale v druhé?… Na jednu stranu pole, na druhou zaddní část hotelu z první linie. V posledních letech se díky turistickému ruchu Ravda rychle rozvinula a stalo se z ní levné letovisko. Místo je klidnější než Slunečné pobřeží nebo Nesebar, ale i zde

Doporučení:

najdete řadu obchodů a kaváren. Pláž je úzká a v létě by se tam nevešel ani ručník.

Letovisko Ravda lze doporučit především lidem, kteří vyhledávají spíše klidnější místa i když… Pokud se vám ale zasteskne po rušném nočním či denním životě větších měst, pak můžete kdykoliv vyrazit do nedalekého Nesebaru či na Slunečné pobřeží díky pravidelné autobusové dopravě.

ACHELOJ – Bulharsko

Acheloj je malinká vesnice, kterou prochází hlavní silnice mezi Varnou a Burgasem. Acheloj nesousedí přímo s mořem, pobřeží je vzdálené asi 1 km. Podél hlavní komunikace vzniklo několik restaurací a stánků se suvenýry a rychlým občerstvením. Pláž je velmi malá, kterou lze vidět na pobřeží Bulharska. Má asi 100 m, je umístěna v chráněné zátoce. Kotví zde pár rybářských lodiček. Vzhledem k tomu, že tu není sociální zázemí, je v okolí značně neútulné a znečištěné. Snad se to v budoucnu zlepší. Další normální pláž tu nenajdete. Celé pobřeží se nově rekonstruuje. Dochází zde k velkým úpravám komunikací, postavena jsou kamenná a betonová mola čtyřhranných, bizardních tvarů. Jinak na tomto místě není nic, co by nadchlo.

KEMP ACHELOJ – Bulharsko

Kemp Acheloj je to jeden z mála fungujících kempů, na pobřeží Bulharska. Přijedeme k němu po úzké cestě odbočky vlevo z hlavního tahu na Burgas, necelé 2 km od vsi Acheloj. Na první dojem je patrné, že je kemp v soukromých rukách (část vlastní rodina Kamburových). Všude čisto. Nové nátěry bungalovů. Příjemný stín pod stromy. Klid. Součástí je restaurace, která má i zastřešenou terasu a venkovní bar na visuté terase nad říčkou. Velice příjemné místo k posezení. Provozní doba 7-02 hod. Cesta k pobřeží vede poněkud zanedbanější částí areálu, která nebyla zprivatizována. Pláž není nijak upravovaná, dá se po ní dojít až do Pomorie. Přímo na pobřeží se můžete ubytovat v domcích, jakýchsi kopulovitých stavbách.

Bungalovy v kempu mají 3-4 lůžka, vlastní soc. zařízení a ledničku. Cena v hlavní sezóně je 25-40 BGL na osobu. Parkovné 3,5 BGL na den. Kemp je velice slušný.

POMORIE – Bulharsko

Město Pomorie bylo založeno již v době antiky ve 4. století př. n. l. Leží 15 km severně od letiště Burgas a 20 km jižně od Slunečného pobřeží na podlouhlém skalnatém poloostrově. Město je známé hlavně svým léčivým bahnem a největším léčebným ústavem svého druhu na Balkánském poloostrově. Nachází se na severu města na okraji jezera Pomorijsko jezero, kde lze obdivovat, kromě solných dolů, také tyto lázně využívající solné bahno. Léčebné účinky má také přírodní  železitý písek černé barvy na místních plážích. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, ischias, gynekologické nemoci, nervová onemocnění a stavy po zlomeninách a operacích, také v posledních létech úspěšně se léčí lupénka (psoriasis) pomocí lugy (což je výtažek z mořských řas, bahna a mořské vody). Pomorie je ale také známé pěstováním vinné révy a výrobou vína, výrobou koňaků Slančev brjag a Pomorie a známé Pomorijské pálenky (rakie). V blízkých solivarech se také z mořské vody vyrábí sůl. Autobusové spojení je zajištěno z autobusového nádraží (pravidelné autobusové linky a mikrobusy, dle principu „až se naplní“ se Slunečným pobřežím a Burgasem. Přímořské lázně Pomorie se kvůli požáru na začátku 20. století nemůže chlubit velkým množstvím historických památek, ale co nelze nabídnout z historie, vynahradí na poli kultury. Přes letní měsíce ve městě probíhají stovky koncertů a hudebních i folklórních festivalů. Pomorie je rodištěm známého bulharského básníka Peja  Kračolova Javorova, jehož pomník lze vidět na skálách u pobřeží. V létě se zde konají Javorové dny. Pomorie není jen plážová dovolená, ve městečku najdete množství hospůdek, diskoték, kaváren, vináren a restaurací v bulharském a evropském stylu s typickou hudbou a další speciality (ocutnejte mořské dary). Klidnou oázu města představuje Klášter Sv. Jiří (Manastir Sveti Gjorgi), komplex několika náboženských budov ve skvěle udržovaných přilehlých zahradách.

BURGAS – Bulharsko

Burgas se nachází ve východním Bulharsku. Leží v Burgaském zálivu jižního pobřeží Černého moře. Je největším obchodním přístavem Bulharska. Přístavní město Burgas založili Řekové, pod názvem Pirgos a ze strategických důvodů, zde sídlila vojenská posádka a byl zde významný přístav. Ve 14. století zde Osmané zřídili vojenskou pevnost a v 17. století, kdy tu žilo již 3 000 obyvatel,  dostalo právě svůj dnešní název Burgas. Je to poměrně mladé město a první osídlení se datuje až od 17.  století bulharskými, později tureckými rybáři. Město vzniklo kolem r. 1856. V minulém století bylo v Burgasu založeno i několik univerzit a nabízí i několik zajímavých muzeí. Přímořský park tzv. „Bulevarda“ plný záhonů a  fontán, kde je možné posedět v kavárně (nejznámější a umělci oblíbené je „Kasinoto“) s výhledem na moře. V posledních letech se zde začala rozvíjet turistika. V Burgasu je mezinárodní letiště. Burgas je překvapivě atraktivní město, které nabízí vítanou změnu v porovnání s nedalekými přímořskými středisky. Přítomnost lodí a turistů dává městu kosmopolitní příchuť, zejména na konci srpna, kdy se tu koná folkový festival. Společenský a obchodní život se točí kolem ulice Alexandrovska, dříve 1. Máje a Bogoridi, dříve Leninova. Jsou to dva dlouhé bulváry, které se navzájem kříží přímo v centru „U Časovnika“ a táhnou se napříč celým městem. Zatímco jedna část je živá a zaplněná kavárnami, které se snaží přetrumfnout jedna druhou v různých zvycích a tradicích. Druhá část je velmi klidná a vyzývá k odpočinku. Ani v noci pěší zóna nespí. Oblíbené jsou návštěvy barů, diskoték a kin. Největší městská diskotéka Kosmopolitan je vyzdobena tak, aby vnitřek vypadal jako interiér kosmické lodi. Kdo má raději klasičtější prožití večera, může navštívit Divadlo opery a baletu. V centru Burgasu jsou soustředěny i nejdůležitější památky. Za zmínku stojí Archeologické muzeum, katedrála Svatého Cyrila a Metoděje a Arménský kostelík a památník osvobození Rudou armádou „Aljoša“ na náměstí „Trojkata“. Dnes žije ve městě Burgas cca 300 000 obyvatel. Burgas je moderní krajské město. Největší oblast v Bulharsku podle rozlohy. Pro milovníky opalování, slunění a dovolené jsou též k dispozici dvě krásné písčité pláže, severní, tzv. Stará pláž a jižní, Nová pláž. V těsné blízkosti, v jižní části Nové pláže, za molem jsou vidět lodě v přístavu. V rozsáhlém přímořském parku který lemuje jak severní i jižní pláž, u Nové pláže je postaven hotel Primorec s velkou zahradní restaurací.

SARAFOVO

Sarafovo je známé především, že zde leží burgaské mezinárodní letiště.  Sarafovo je vzdálené cca 5 km severně od Burgasu. Z dáli občas zazní zahučení motorů letadel. Od Sarafova je letiště odděleno hradbou domů i nově vybudované komunikace, nadjezd a velký kruhový objezd, takže obec nijak zvlášť netrpí. Sarafovo působí nepříliš hezkým dojmem. Jen velice pomalu a těžce se vzpamatovává z úbytku turistů, kteří sem jezdili před r. 1989. Nejsou zde turistické atrakce ani velké hotely. Ubytování, ale není problémem. Obyvatelé, kteří mají mnohdy přistavěný domek, na příliv turistů zatím marně čekají. Pohostinnost obyvatel je jako všude jinde samozřejmostí. Na pláž vám to bude z privátu trvat nejdéle 5-15 minut. Funguje restaurace, samoobsluha, několik malých podniků, jejichž kapacita odpovídá malému množství turistů. Malá restaurace je i na pláži. Panelová cesta umožňuje dojet téměř až k pláži. Pláž je písčitá a asi 2 km dlouhá. Na severní straně jí ukončuje strmý útes a jižní strana přechází do kamenitého a písčitého, vyvýšeného, nepříliš vysokého a strmého břehu. Celé plážové pobřeží je rozděleno několika kamennými (částečně betonovými) vlnolamy. Dno moře klesá velmi pozvolně. Velice vhodné pro děti. Je tu poloprázdno, čisto, přibylo tu WC a sprcha. Stav pláže je dobrý. Lze doporučit pro velmi nenáročné, hluk z letiště je kompenzován malým počtem turistů a blízkost Burgasu kam jezdí pravidelně autobus.

KRAJMORIE – Bulharsko

Krajmorie je malá přímořská ležící nedaleko známého letoviska Burgas. Letovisko Krajmorie má překrásnou rozlehlou písečnou pláž. Z ní můžete lodičkou vyrazit na nedaleký ostrůvek Sv. Anastasija (Bolševik). V Krajmorie je Vám také k dispozici několik obchodů, barů a restaurací. Cesta do rušného Burgasu však odsud místním autobusem trvá jen 20 minut. Tady si zábavu najde skutečně každý. V letovisku Krajmorie budou spokojeni hlavně rodiny s dětmi a všichni ti, kdo hledají klidnou dovolenou. Vstup do moře z místní pláže je pozvolný.

Ubytování:

penziony a hotely.

Doprava:

letecky Praha – Burgas – Praha, transfer cca 35 min.

Čeština na místě:

lze se domluvit i česky, ale především rusky a německy.

Fakultativní výlety:

nákup možný na místě.

Sport a zábava:

paraglaiding, pronájem vodních i jízdních kol, vodní lyžování, windsurfing, restaurace, bary, diskotéky.

Pláž:

písečná, s pozvolným vstupem do moře, půjčování lehátek a slunečníků na pláži za poplatek, možnost občerstvení v plážových stáncích.

Ostatní služby:

lékárna, pošta, banka, nákupní střediska, taxi.  Privátní ubytování pro nenáročné, vhodné pro páry, rodiny s dětmi, studenty, skupinky.

Pokračování na další stránce: Bulharská RIVIERA díl 2.

Počasí aktuálně | Počasí na Slovensku | Počasí v Chorvatsku | Počasí ve Španělsku | Počasí v Itálii | Počasí v Řecku
© 2008 Počasí v Bulharsku, počasí Bulharsko. | Aktuální předpověď ve městech Sozopol, Nesebar, Zlaté písky, Slunečné pobřeží, Primorsko, Varna, Burgas.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů