Zajímavá místa

Chystáte se na dovolenou do Bulharska a hledáte informace o zájezdech, ubytování a dopravě? Zajděte si na travelportal.cz. Server plný informací, zájezdů a dovolených.

Balčik

Malebné městečko 36 km od Varny na pobřeží Černého moře. Staré město je postaveno na sesouvajících se pobřežních vápencových vrstvách, které byly zajišťovány mohutnými opěrnými zdmi. V dnešní botanické zahradě se nachází královský letohrádek v orientálním stylu s minaretem dříve patřící rumunské královně.

Sofia

Hlavní město Bulharska s více než 1 mil. obyvatel. K nejzajímavějším pamětihodnostem patří kostelík sv. Jiří z 5. století, podzemní kostelík sv. Petky Samardžijské a katedrála sv. Sofie, která dala městu jméno a je vyobrazena v jeho znaku. Chrám Alexandra Něvského byl dokončen v roce 1912 na památku osvobození Bulharska ruskou armádou. V blízkosti Sofie se nachází horský masív Vitoša (říká se mu „plíce Sofie“), který je oblíbeným výletním místem obyvatel Sofie.

Sozopol

Starobylé městečko 33 km jižně od Burgasu na pobřeží Černého moře. Zachovaly se zde staré křivolaké uličky, lemované typickými dřevěnými domy s vysunutými patry. Díky svým písečným plážím je Sozopol i vyhledávaným letním turistickým centrem.

Veliko Tarnovo

Nachází se 233 km východně od Sofie a 227 km západně od Varny. Rozkládá se na příkrých pahorcích a terasách kolem hlubokého, skalnatého koryta řeky Jantry. Je jedním z nejmalebnějších měst v Evropě. Střední část města je zajímavá historickými domy těsně nakupenými na svazích. Město má bohatou historii sahající až do 12. století.

Plovdiv

Plovdiv je město, které mělo spoustu jmen:

Kendros, Eumolpia, Philippopolis, Pulpudeva, Thrimonzium, Pulden, Populdin, Ploudin, Filibe – tato zvláštně znějící jména jsou synonymem pro název města Plovdiv. Samotné jméno „Plovdiv“ se objevuje až v 15. století.

Plovdiv, který dnes má 400 000 obyvatel, a tak se řadí mezi největší bulharská města, byl založen dávno před naším letopočtem. Město obývali Thrákové, Řekové, Římané, Turci a všechny tyto národy zde zanechaly svou stopu. Dnes zde můžete obdivovat trácké opevnění, středověké kostely, panská sídla nebo amfiteátr z doby, kdy zde žili Římané.

Burgas – Mořské zahrady „Bulevarda“

Mořské zahrady v Burgasu jsou krásné místo na pobřeží plné záhonů, soch a fontán se spoutou kaváren. Z terasy je nádherný výhled na moře a stín alejí poskytuje v dusném letním horku příjemné osvěžení. Mořské zahrady je v podstatě velmi pěkně upravený park, protkaný cestičkami, který na konci 19. století založil český botanik Antonín Novák. Prochází se zde mnoho mladistvých, rodinky s dětmi, psi, prkýnkáři a flákači. Prostě takové odpočinkové místo.

Během sezóny lákají mořské zahrady každodenně mnoho kolemjdoucích k hezkému posezení mimo rušné centrum města ve stínu stromů. Mořské zahrady jsou situovány na kopečku u pobřeží, je ti také ZOO, letní divadlo kde se konají divadelní festivaly a jiné kulturní akce. Pro milovníky hazardu je tu také kasino s krásným vyhledem na moře a Burgaský záliv.

Klášter Aladža

Klášter Aladža je jeskynní klášter, klášter, který byl vybudován v jeskynních chodbách částečne přírodních, částečně vytvořených lidskou rukou. Klášter Aladža leží jen pár kilometrů jižně od letoviska a je také součástí přírodního parku Zlaté Písky. Do letoviska Varna je to od kláštera 16 km. Jméno Aladža dostal klášter podle tureckého výrazu pro slovo „barevný“ – aladža, pravděpodobně díky svým jasným a čistým odstínům kreseb na zdech. Tyto kresby pochází ze středověku. Světnice mnichů, společné místnosti a ostatní prostory byly vytesány přímo do skály, spojeny pak byly venkovním schodištěm, jak můžete vidět na přiložených ilustracích. Tyto prostory byly na některých místech dokonce dvoupodlažní.

Devatero Bulharských divů

Seznam památek světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO obsahuje tyto bulharské pamětihodnosti:

Kazanlak – thrácká hrobka

Kazanlak – thrácká hrobka na pahorku Ťulbeto severozápadně od města z let 310-290 př. Kr s dobře zachovalými tématicky jedinečnými freskami zobrazujícími kontrast mezi životem a smrtí. Kompozice znázorňuje thráckého vládce loučícího se se světem. Muž a žena v krásných oděvech přijímají od služebnictva dary, které si chtějí odnést na onen svět. Služebná nese nádoby s vonými mastmi, sluha přivádí koně, čeledín kočár se čtyřspřežím. Hudebníci hrají na píšťaly poslední melodie. Přístupná kopie hrobky je vybudována v těsném sousedství a je též součástí chrámu A. Něvského v Sofii. (zapsáno r.1979)

Madarský jezdec (koník)

Madarský jezdec (koník) – 13 km od Šumenu, kamenný reliéf datovaný do 8.stol. představuje jezdce zabíjejícího oštěpem lva, kterého doprovází psík. Význam není známý, ale usuzuje se, že upomíná na činy chánů první bulharské říše. Podle vykopávek pod skalou se zdá, že Madara byla kultovním místem pohanských, později i křesťanských Bulharů.(1979)

Ivanovo – komplex skalních kostelíků

Ivanovo – komplex skalních kostelíků ze 13.-17.stol. (zapsáno r.1979)

Sveštari

Sveštari – poblíž Ruse, thrácká hrobka s bohatou reliéfní výzdobou ze 4. stol. př. Kr. (zapsáno r. 1985)

Bojana

Bojana – vesnice s kostelem sv. Pantelejmona z 11.-13. stol. postaveným vladykou Kalojanem. Jsou zde vzácné fresky, jejichž realistické ztvárnění obličejů a rouch je prvním zábleskem nadcházející renesance (zapsáno r.1979)

Starý Nesebr

Starý Nesebr – architektonická a archeologická reservace (zapsáno r. 1983)

Národní park Pirin

Národní park Pirin (zapsáno r. 1983)

Rilský monastýr

Rilský monastýr – největší a nejkrásnější klášter v Bulharsku (zapsáno r. 1983)

Reservace Srebarna

Reservace Srebarna – 19 km západně od města Silistra, jedna z nejzajímavějších přírodních zón v Evropě, jezero zbylé po starém korytu Dunaje je ojedinělým hnízdištěm vodních ptáků, zejm.pelikánů, kteří se sem slétají z velké části Evropy (zapsáno r. 1983)

Počasí aktuálně | Počasí na Slovensku | Počasí v Chorvatsku | Počasí ve Španělsku | Počasí v Itálii | Počasí v Řecku
© 2008 Počasí v Bulharsku, počasí Bulharsko. | Aktuální předpověď ve městech Sozopol, Nesebar, Zlaté písky, Slunečné pobřeží, Primorsko, Varna, Burgas.
Created by: MFÁčko | Mapa stránek | Zásady ochrany osobních údajů